Proje Konusu

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın denetiminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının, Avrupa Birliği’nin eğitime katkı sağlamak amacı ile yürüttüğü bu programa 2. kez dahil olmayı başaran okullardan biridir.

2011- 2013 yılları arasında gerçekleştirilecek olan ve Türkiye’den Fındıkzade İlköğretim okulunun dahil olduğu “ Good Food Feel Well” adlı projede İspanya, Fransız Polenezyası, Almanya, İtalya, İngiltere, Norveç, Romanya’da bulunan kardeş okullarla ortak çalışmalar yürütülmektedir. Bu proje çerçevesinde 25 hareketlilik gerçekleştirilmiş olup, öğretmenlerimizin önemli bir kısmı bu projeye dahilinde yurtdışına çıkmıştır. Proje okulumuzda bütün öğretmen ve öğrenciler tarafından desteklenmekte ve çalışmalar okul genelinde yürütülmektedir.

Bu proje ile yemek alışkanlıklarını araştırma ve beslenme düzenini geliştirme amaçlanmaktadır. Proje kapsamında şua ana kadar kültürel yemekleri özendirme, sebze, meyve tüketimini arttırma çalışmaları, öğrencilerin dengeli beslenmeleri adına anket çalışmaları, ve hızlı yemek (Fast Food) kültürünü yaygınlaşmadan önlemek adına besin piramitleri çalışmaları ve yemekte denge seminerleri düzenlenmiştir.

Şu ana kadar 7 ülke ziyaret edilmiş ve buralarda yerel içecek ve yiyeceklerimiz tanıtılmıştır. İspanyada Ayran; İngiltere’de bisküvi- lokum ve Türk Kahvesi; Fransız Polenezyasında Aşure, Norveç’te Kandil simidi ve Çay; İtalya’da İrmik Helvası; Almanya’da Salep, Romanya’da Boza oradaki öğretmen ve öğrencilere sunulmuştur.

Ayrıca Proje kapsamında video konferans yoluyla kardeş sınıflar edinmiş, mektuplaşma yolu ile de arkadaşlıklar kurmuşlardır. Proje ürünleri öğrenciler tarafından oluşturulmuş ve bu çalışmalar öğrenciler de beslenme kültürü gelişimine katkı sağlamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir